Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Wody bliskie, wody dalekie…" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Wody bliskie, wody dalekie…"
23-11-2022 04:09   Janusz Ludwiczak
W Klubie "Krąg" można oglądać wystawę fotografii Marii Pocgaj. Artystka, która jest też poetką, autorką wielu rysunków i lalek, z wykształcenia plastyk, odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi RP.

– Ilekroć jestem w plenerze szukam lustra, w którym przegląda się twarz świata przyrody. Czy będzie to łagodna tafla stawu, jeziora czy przestrzeń bagienna z rozrzuconymi tu i ówdzie okruchami nieba, czy ginąca za horyzontem wstęga rzeki, zawsze ku tym miejscom biegnie moje spojrzenie. Najbardziej jednak, jako marynistkę, fascynuje mnie bezkres morza, jego malachitowe oblicze, wzburzone i gniewne, bryzgające pianą, to znów leciutko rozkołysane, szeptliwe. Ale wystarczy też szklana śpiewka, sącząca się wśród opadłych liści wprost do ucha ziemi – woda bliska stopom, podczas gdy ta daleka dotyka nieboskłonu w niedosiężnej przestrzeni – opowiada Maria Magdalena Pocgaj, autorka wystawy "Wody bliskie, wody dalekie…"

Artystka prezentuje zdjęcia, które w ostatnich latach wykonała w rodzimej Dębinie, a także na Szachtach, nad Bałtykiem oraz w dalekiej Laponii.

– Starałam się uchwycić malarskość, współgranie ze światłem oraz uzyskaną dzięki wiatrowi różnorodną fakturę wody, tej źródlanej zmartwychwstanki, obmywającej nas z pyłu przyziemności – dodaje Maria Magdalena Pocgaj.

Maria Magdalena Pocgaj – poetka, z wykształcenia plastyk. Miłośniczka gór i morza. Autorka wielu urokliwych fotografii, rysunków i lalek….

Jako literatka zadebiutowała w 1992 roku wierszami w prasie katolickiej. Jest autorką dziewiętnastu tomików poetyckich i zbiorów wierszy. Jej poetyckie teksty do albumu fotograficznego Antoniego Ruta – „Wierzby wielkopolskie”(2003) zostały nagrodzone na XXVII Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim w Poznaniu. Publikowała swoje utwory w licznych almanachach poezji, a także w czasopismach literackich i na antenie radiowej. Kilkakrotnie zasiadała w jury ogólnopolskich konkursów poetyckich.

Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in. brązową buławę hetmańską (Białystok 1997), nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie literacko - kompozytorskim (Rumia 1999 i 2008), pierwszą i drugą nagrodę w kolejnych edycjach ogólnopolskiego konkursu poetyckiego – "Poeta pamięta" (Kalisz 1999 i 2000), drugą nagrodę w ogólnopolskim konkursie poetyckim „O laur łyny”(Olsztyn 2009).

Maria Magdalena Pocgaj działa w Związku Literatów Polskich, wielkopolskim oddziale Stowarzyszenia Marynistów Polskich, a także w Polskim Towarzystwie Tatrzańskim oraz w Stowarzyszeniu im. Romana Brandstaettera.

W 2007 roku Prezydent RP śp. Lech Kaczyński przyznał jej Srebrny Krzyż Zasługi. Została też odznaczona mianem zasłużonego działacza kultury i zasłużonego pracownika morza.

Wystawę "Wody bliskie, wody dalekie…" można oglądać w małej Sali Klubu Osiedlowego "Krąg" przy ul. Dmowskiego 37 do końca listopada.


Fot: Klub "Krąg", Andrzej Radwański

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

14

lut

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W Kręgu miłości" - Wieczór poetycko muzyczny. Wiersze Izabeli Kamili Zioła przy akompaniamencie Tomka Batańczuka
wstęp wolny

16

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Tłusty czwartek" - występ zespołu REMIS
- Wieczorek taneczny i spotkanie Klubu Seniora Bamberka
wstęp wolny

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 3: Miłość romantyczna - emocjonalna, namiętna i wszechogarniająca, mówiąca poezją, pełna zachwytu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: