Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przy zbiegu Szylinga i Bukowskiej będzie skwer im. Łukasza Horowskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przy zbiegu Szylinga i Bukowskiej będzie skwer im. Łukasza Horowskiego
13-10-2022 07:15   Janusz Ludwiczak
Łukasz Horowski, zmarły w 2011 r. konsul honorowy Ukrainy w Poznaniu, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego "Polska – Ukraina" i twórca festiwalu kultury "Ukraińska wiosna" będzie patronem skweru przy zbiegu ulic Szylinga i Bukowskiej, tuż obok budynku Komendy Miejskiej Policji.

Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę w sprawie nadania skweru przy zbiegu ulic Bukowskiej i Szylinga imieniem Łukasza Horowskiego.

– Nazwanie imieniem Łukasza Horowskiego następuje z inicjatywy Prezydenta Miasta Poznania. Skwer stanowi własność Miasta Poznania. Łukasz Horowski w 2007 roku został konsulem honorowym Ukrainy w Poznaniu. Był przewodniczącym Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego „Polska – Ukraina” i inicjatorem festiwalu kultury "Ukraińska wiosna". Bardzo zaangażował się w pomoc Ukrainie, w obwodzie tarnopolskim, we wsi Cygany. Wspierał tamtejszą szkołę, absolwentów. Organizował kursy praktyk zawodowych dla lekarzy agronomów. Zawodowo był sadownikiem, hodował szparagi – tłumaczył podczas sesji Andrzej Krygier, przewodniczący Komisji ds. nazewnictwa ulic i skwerów w Poznaniu, były dyrektor Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GeoPoz.

Za było wszystkich 25 radnych obecnych na sesji. Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę jednogłośnie.

Łukasz Horowski – urodził się 28 lipca 1949 r. W 2007 r. został konsulem honorowym Ukrainy w Poznaniu. Był przewodniczącym Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego „Polska – Ukraina”. Dzięki jego staraniom narodził się festiwal kultury „Ukraińska Wiosna”, który stał się największym festiwalem kultury ukraińskiej w Europie. Zajmował się rolnictwem, był właścicielem sadów, owocami z nich pochodzącymi nieustannie częstował swoich gości.
Był wielbicielem kultury ukraińskiej, zaangażował się w działalność społeczną we wsi Cygany w powiecie borszczowskim (obwód tarnopolski). Wyposażył tamtejszą szkołę w sprzęt komputerowy i muzyczny. Fundował stypendia dla uczniów z biednych rodzin. To dzięki jego wsparciu finansowemu wiejska szkoła stała się jedną z najlepiej wyposażonych placówek w obwodzie tarnopolskim. Wielu jej absolwentów otrzymało możliwość kontynuowania nauki, niektórzy z nich przyjechali do Polski, gdzie studiowali na wyższych uczelniach.
Organizował także kursy i praktyki zawodowe dla lekarzy i agronomów. Mimo swojego nie najlepszego zdrowia pomagał w leczeniu innych. Został honorowym obywatelem Borszczowa, a Tarnopolski Instytut Technologii Społecznych i Informacyjnych nadał mu tytuł doktora honoris causa. Dzięki jego pomocy współpraca Tarnopola z Poznaniem stała się bardzo dynamiczna.
W 2006 r. otrzymał wyróżnienie Fundacji „Polcul” za działalność w rozwijaniu przyjaźni polsko-ukraińskiej.
Zmarł 8 kwietnia 2011 r. Został pochowany na cmentarzu w Wytomyślu.


R E K L A M A

Fot: Polski Związek Producentów Szparaga (1,4), Urząd Miasta Poznania (2,3)

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

mar

19:45
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Koncert muzyku pasyjnej "Mater Dolorosa" w wykonaniu Poznańskiego Chóru Kameralnego

29

mar

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

30

mar

do 02-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne

14

kwi

do 16-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Sport" - targi sportowe

15

kwi

do 16-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Look 2023" - targi fryzjerskie
"beautyVISION 2023" - targi kosmetyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: