Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej ze starym dworcem kolejowym? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Z powodu awarii torowiska bimby nie kursują ulicą Roosevelta, pomiędzy Mostem Dworcowym i Bukowską. Tramwaje linii nr 2, 3, 6, 10, 11, 12, 14 i 18 skierowane zostały objazdem przez Grunwaldzką, rondo Jeziorańskiego, Reymonta i Hetmańską.
Co dalej ze starym dworcem kolejowym?
20-09-2022 07:00   Janusz Ludwiczak
Nie będzie konkursu architektonicznego na projekt przebudowy starego dworca kolejowego.
– To jest w mojej ocenie skandal. Istnieje ryzyko, że powtórzy się sytuacja z "chlebakiem", który jaki jest każdy widzi. Poznań wciąż nie ma porządnego dworca – powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej i zarazem łazarski radny Franciszek Sterczewski.
Ruszyła też zbiórka podpisów pod petycją w sprawie przeprowadzenia konkursu architektonicznego i natychmiastowych działań.

W 2020 roku władze Poznania i spółki PKP podpisały list intencyjny w sprawie przebudowy starego dworca kolejowego. Inwestycja miała być zrealizowana do końca 2023 roku.

Według zapowiedzi miał zostać przeprowadzony konkurs architektoniczny na projekt przebudowy obiektu. Tymczasem zarówno kolej, jak i miasto chcą się z tego wycofać.

– Propozycja, o której rozmawiamy z Miastem Poznań zakłada ograniczenie zakresu konkursu architektonicznego do placu dworcowego – zarówno w części należącej do miasta, jak i PKP S.A. Natomiast, jeśli chodzi o budynek dworca dalsze prace zostałyby oparte o wypracowane, w toku dotychczasowych spotkań, założenia konserwatorskie i urbanistyczne oraz konsultacje społeczne, na których bazowałby również konkurs. Na ich podstawie, wspólnie z miastem, wypracowana byłaby ostateczna koncepcja, która posłuży do ogłoszenia postępowania na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej dla przebudowy dworca Poznań Główny. Jest to w naszej opinii rozwiązanie szybsze w sensie czasowym i w związku z tym bardziej ekonomiczne – wyjaśnia Bartłomiej Sarna, rzecznik PKP S.A.

O przeprowadzenie konkursu architektonicznego apelują społecznicy, część radnych osiedlowych i miejskich oraz poseł Franciszek Sterczewski.

– Od lat czekamy na normalny dworzec. Tak samo było w przypadku tzw. "chlebaka". Nie było konkursu i widzimy z czym się borykamy tutaj od 10 lat – mówił w poniedziałek przed budynkiem starego dworca Franciszek Sterczewski, poseł Koalicji Obywatelskiej i zarazem radny Osiedla Św. Łazarz.

Tymczasem powstała petycja przygotowana przez posła Sterczewskiego, część radnych miejskich i osiedlowych oraz Młodzieżową Radę Miasta.

"Apelujemy do Premiera Mateusza Morawieckiego, Prezydenta Miasta Poznania oraz do władz PKP S.A. o zmianę decyzji i przeprowadzenie konkursu architektonicznego na nowy budynek dworca. Tylko w ten sposób poznański węzeł kolejowy może dostać dworzec, który będzie odpowiadał realiom i spełniał potrzeby pasażerek i pasażerów.
Dworzec PKP Poznań Główny to smutny symbol nieudolnych i nieprzemyślanych zmian na kolei. Mimo, iż jest to jeden z najważniejszych dworców w Polsce, z którego rocznie korzystają ok. 22 miliony osób, to cały czas przez decydentów traktowany jest jak kukułcze jajo. Wciąż borykamy się z niewygodą, z awariami ruchomych schodów i systemu sterowania pociągami, a niedawna zmiana numeracji peronów dowodzi, że nawet z tak, wydawałoby się, prostym zadaniem PKP sobie nie potrafi poradzić
– czytamy w treści petycji, którą w internecie podpisało już ponad 260 osób.

Poznań Główny to jeden z największych dworców kolejowych w Polsce. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego przez dworzec Poznań Główny przewija się rocznie ok. 20 mln pasażerów, a średnio każdej doby pojawia się tutaj ponad 41 tysięcy osób.


Komentarze (2)

20-09-2022 18:21:29
emeryt
Sterczewski jest marionetką a nie łazarskim radnym. "Zasiada" w RO tylko dlatego, że Janowski nie chce go odwołać. Za ostatni występ powinien wylecieć z hukiem.
20-09-2022 17:21:08
Sio
Poseł Starczewski za te numery które wywijał powinien już do końca kadencji nie wychylać swojego kinola spod kamienia pod który wpełzł jak po pijaku jechał na rowerze środkiem Głogowskiej. Sio z Poznania luncie

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Pieśni naszych czasów" Koncert Zespołu "Mała Caryna" - Łukasz Nowak i Marcin Snokowski

07

gru

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złożone z dzieci i rodziców lub dziadków
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: